Darmowa dostawa od 290 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tajniki baristy: jak zaparzyć kawę po turecku?

2021-12-01
Tajniki baristy: jak zaparzyć kawę po turecku?

Z czym kojarzy Ci się kawa po turecku? Jeśli z napojem, który powstaje poprzez zalanie zmielonych ziaren kawowca wrzątkiem, to jesteś w dużym błędzie! Tak naprawdę jej przygotowanie to prawdziwy rytuał! Dowiedz się, jak przygotować kawę po turecku w domu.

Parzenie kawy po turecku – sposób na wydobycie wyjątkowych nut smakowych

Pierwszy przepis na kawę po turecku pochodzi prawdopodobnie z przełomu XV i XVI wieku. Do tej pory taki sposób przygotowywania „małej czarnej” cieszy się dużą popularnością – szczególnie w Turcji, na Bałkanach i Środkowym Wschodzie. Pokochało go również wielu Polaków, choć część osób nadal jest w błędzie, myśląc, że jest to po prostu kawa mielona zalana wrzątkiem.

Tak naprawdę przygotowanie takiego naparu to rytuał, pozwalający na wydobycie głębi smaku przy użyciu zestawu do kawy po turecku. Cała tajemnica tego typu kawy tkwi w odpowiednim sposobie przygotowania, bardzo drobno zmielonych ziarnach, a także wyjątkowej piance.

W Turcji napój przygotowywany w ten sposób nazywa się „kahve”, co po polsku oznacza po prostu „kawa”. Określenie „po turecku” funkcjonuje wyłącznie w innych krajach (w tym w Polsce). Dlatego, jeśli użyjesz go np. podczas wakacji w Turcji, niekoniecznie zostaniesz zrozumiany.

Tygielek do parzenia kawy po turecku i inne akcesoria potrzebne do przygotowania kawy o niepowtarzalnym smaku

Jesteś zachwycony smakiem i aromatem kawy przygotowanej w ten sposób? Jeśli chcesz ją zrobić samodzielnie, będzie Ci potrzebny m.in. tygielek do kawy po turecku. Nie jest to wcale trudno dostępny produkt. Co więcej, w sprzedaży znajdziesz zaparzacz do kawy po turecku o różnym wyglądzie – zarówno klasycznym, jak i bardziej nowoczesnym. Bez problemu kupisz również taki, który możesz używać na kuchence indukcyjnej, a nawet elektryczny czajnik do kawy po turecku!

Nie bez znaczenia jest również sposób podania takiej kawy – jest to również pewnego rodzaju ceremoniał. Tak aromatyczny napój przygotowany w specjalny sposób nie może być podany w zwykłym kubku! Serwuje się go w specjalnych szklankach do kawy po turecku. Wyglądają one bardzo elegancko, a część z nich jest dodatkowo ozdobiona charakterystycznymi wzorami, które przywodzą na myśl kraj pochodzenia tego napoju.

Jeśli nie masz pod ręką szklanek do serwowania tego typu kawy, możesz podać ją w filiżankach do espresso. Pamiętaj, że oprócz nich na stole powinny znaleźć się szklanki z wodą, którą podaje się razem z kawą po turecku.

Kawa po turecku – właściwe proporcje i inne cenne wskazówki dotyczące jej parzenia

Jak przygotować tak wyjątkowy napój w domu? Oprócz odpowiednich naczyń potrzebna jest Ci odrobina cierpliwości. Nie zrażaj się, jeśli nie uda Ci się przygotować idealnej kawy po turecku za pierwszym razem. Praktyka czyni mistrza!

Do przyrządzenia napoju potrzebujesz następujących składników:

  • drobno zmielonej kawy (np. kawy ziarnistej Pellini),
  • wody,
  • cukru,
  • przypraw (możesz przygotować np. aromatyczną kawę po turecku z kardamonem).

Gdy masz już wszystkie niezbędne składniki, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Przygotuj tygielek i wsyp do niego bardzo drobno zmieloną kawę oraz cukier.
  2. Wlej wodę (zimną).
  3. Postaw naczynie na małym ogniu i podgrzewaj kawę powoli (uważaj, aby nie dopuścić do wrzenia).
  4. Gdy napój zacznie się gotować, zdejmij tygielek z ognia. Następnie powtórz cały proces 2 razy.
  5. Zanim zaczniesz pić kawę, poczekaj, aż fusy opadną na dno. Aby przyspieszyć ten proces, możesz dodać do gorącego naparu trochę zimnej wody.

Jak zaparzyć kawę po turecku? - proporcje

Podczas przygotowywania kawy po turecku bardzo ważne jest również zachowanie odpowiednich proporcji. Na każdą filiżankę przypadają 2 łyżeczki cukru oraz 1 czubata łyżeczka kawy. Napar powinien być słodki, dlatego możesz dostosować ilość cukru do własnych preferencji. Pamiętaj jednak, aby nie dodawać mleka (zarówno krowiego, jak i roślinnego).

Nie zapominaj również o tym, że do tak przygotowanej kawy podaje się wodę. Wszystko dlatego, że jest ona wyjątkowo gęsta i słodka.

Jeśli jesteś zwolennikiem ciekawych rozwiązań, po wypiciu kawy nie wyrzucaj fusów! W niektórych krajach używa się ich do wróżenia. Jednak możesz wykorzystać je do czegoś bardziej przyziemnego. Fusy doskonale nadają się do przygotowania domowego peelingu o właściwościach ujędrniających – wystarczy, że dodasz do nich cukier, oliwę z oliwek (lub inny olej roślinny) oraz cynamon (opcjonalnie). Fusy z kawy mogą posłużyć również jako naturalny nawóz.

Dlaczego warto pić kawę?

Ziarna kawy skrywają w sobie wiele cennych składników. Zaliczają się do nich m.in. polifenole o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Pomagają one w zwalczaniu wolnych rodników tlenowych, których nadmiar przyspiesza proces starzenia i zwiększa ryzyko chorób (m.in. sercowo-naczyniowych, nowotworów).

Poza tym kawa (a szczególnie ta na bazie własnoręcznie zmielonych ziaren, a nie rozpuszczalna) jest źródłem kofeiny – związku, który pobudza do działania i zwiększa koncentrację.

Pamiętaj jednak o tym, że aby skorzystać z cennych właściwości kawy, należy pić ją w odpowiednich ilościach. Zaleca się, aby dzienne spożycie kofeiny nie było większe niż 300 mg.

Sposób, w jaki przygotowuje się kawę po turecku, pozwala wydobyć z niej wyjątkowe nuty smakowe. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na zrobienie takiego naparu. Z początku może wydawać Ci się to dość trudne, ponieważ w naszym kraju zazwyczaj zalewa się mieloną kawę wodą lub przygotowuje ją w ekspresie. Warto jednak nauczyć się parzenia kawy po turecku, ponieważ jej smak jest niepowtarzalny!

Polecane

coffee-mat.pl Reviews with ekomi-pl.com pixel