Darmowa dostawa od 290 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Smak i aromat kawy – od czego zależy? Jak znaleźć idealną kawę?

2020-12-20
Smak i aromat kawy – od czego zależy? Jak znaleźć idealną kawę?

Każdy zna ten wspaniały zapach, który wypełnia pomieszczenie najpierw po otwarciu opakowania kawy, a potem po jej zmieleniu i zaparzeniu. To właśnie aromat kawy, który uzupełnia nuty smakowe sprawia, że kawa nie tylko smakuje w określony sposób, ale także dostarcza bardzo przyjemnych wrażeń zapachowych.

Nut smakowych kawy i aromatów jest bardzo dużo. Choć większość z nas zazwyczaj wyczuwa w kawie jedynie nuty goryczy lub kwasowości, a są też tacy, którzy wyróżniają dwa smaki kawy – dobra i niedobra, to kawa ma około tysiąca smaków i aromatów.

Od czego zależy smak kawy?

Smak i aromat kawy zależy głównie od stopnia palenia i tego, kiedy była palona, ale w dużej mierze także od gatunku i kraju pochodzenia. Dodatkowo, na smak przyrządzonego napoju ma wpływ także to jak przechowujemy kawę, czy jest to kawa mielona, czy ziarnista a także, w jakim stopniu jest zmielona. Pamiętajcie, nie zalewajcie kawy wrzątkiem - maksymalna temperatura parzenia kawy to 95-97. Wrzątek bardzo źle wpływa na smak kawy.

Należy także wiedzieć, że często palarnie kaw sporządzają swoje własne kompozycje, tworząc kawy dopasowane do upodobań zwolenników poszczególnych nut smakowych i aromatów.

Palenie kawy a smak

Kawy jasne, czyli o najniższym stopniu palenia wyróżniają się najbardziej naturalnym i lekkim smakiem, a także bardziej wyczuwalną kwaskowatością. Mają też więcej unikatowych i zaskakujących nut smakowych, zwłaszcza nut cytrusowych. Kawy jasne posiadają nuty smakowe charakterystyczne dla miejsca uprawy.

Kawy średnio palone to kawy najbardziej neutralne, o wywarzonym smaku, z bardziej zrównoważonymi nutami smakowymi, nie tak unikalnymi jak w przypadku kaw jasnych, ale za to ze względu na wyższy stopień palenia, są nieco bardziej aromatyczne. Charakterystyczne nuty smakowe to nuty czekolady, orzechów czy też lekko pikantne akcenty.

Kawy ciemno palone to kawy o bardzo intensywnym aromacie, jednak ze względu mocny stopień palenia, bardzo ciężko wyczuć nuty smakowe charakterystyczne dla danej plantacji. Dominuj nuty ciemnej czekolady i dymu.

Gatunek kawy a smak

Arabika i Robusta to dwa najpopularniejsze gatunki kawy, z czego aż 75% udziałów w rynku kawowym stanowi Arabika. Oba gatunki kawy różnią się smakiem. Arabika jest delikatniejsza w smaku i bardziej aromatyczna, posiada też więcej słodkich nut. Powszechnie uważa się ją za bardziej jakościową i smaczniejszą kawę. Robusta to kawa o bardziej zdecydowanym smaku, ostrym i wyrazistym aromacie, jest też bardziej kwaśna niż Arabika.

Pochodzenie kawy a smak

Plantacja, z której pochodzi ziarno kawy ma także wpływ na to jak smakuje finalny produkt. Kawę uprawia się głównie w Afryce, Ameryce i Azji.

Kawa z Afryki cechuje się bardziej kwaśnym posmakiem z dominacją nut cytrusowych, kwiatowych, czy też suszonych owoców. Jest ona doskonałą propozycją dla miłośników kawy delikatnej i lekkiej w smaku.

Kawa pochodząca a Ameryki Południowej uchodzi za najbardziej uniwersalną w smaku, często określa się ja mianem klasycznej kawy. Cechuje ją mała kwasowość, co odpowiada zdecydowanej większości kawoszy, posiada także mocne nuty czekolady i orzechów.

Kawa z Azji nie jest tak popularna, jednak wyróżnia się unikalnymi nutami smakowymi oraz małą kwasowością. Znajdziemy w niej nuty leśne czy też ziemiste.

Od czego zależy kwasowość kawy - która kawa jest kwaśna?

Kwasowość to naturalna cecha ziaren kawy, jednak nie każdemu ta cecha odpowiada i wiele osób szuka kaw, które będą pozbawione kwaśnego smaku. Pytanie, która kawa nie będzie kwaśna?

W zależności od odmiany i miejsca uprawy ziarna mogą mieć bardziej lub mniej wyczuwalną nutę kwasowości. W największej jednak mierze, o tym czy kawa finalnie będzie kwaśna czy nie, decyduje jej wypalenie.

Osoby, które nie lubią kawy z mocno wyczuwalną kwasowością, powinny zdecydować się na kawy mocno palone, czyli ciemne. Wysoki stopień wypalenia pozbawia kawę jej naturalnych nut smakowych, w tym także kwasowości. Kawy jasne, czyli wypalane w najniższym stopniu, posiadają w swoim smaku najwięcej kwasowości, jednak są to kawy najbogatsze smakowo, ponieważ podczas nie traci się ich podczas mocnego wypalania.

Co o smaku i aromacie kawy powie nam opakowanie?

Kupując kawę od dobrego producenta mamy pewność, że na opakowaniu znajdą się wszystkie potrzebne informacje o aromacie, smaku, kwasowości, stopniu palenia i intensywności kawy, co więcej przedstawione w transparentny i zrozumiały sposób - najczęściej za pomocą skali w formie ziarenek.

Nie każdy z nas jest ekspertem i sama informacja o nucie smakowej np. suszonych owoców czy czekolady nie zawsze będzie wystarczająca, ale już skala z poziomem kwasowości kawy i stopniem palenia znacznie ułatwi sprawę.

Producenci, zwłaszcza posiadający zróżnicowaną ofertę kaw, coraz częściej zamieszczają dokładne informacje, wraz z różnymi skalami i polecanymi formami parzenia. Informacje takie znajdziemy np. na każdym opakowaniu kawy Lavazza.

Smak i aromat kawy – od czego zależy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

coffee-mat.pl Reviews with ekomi-pl.com pixel