Krótka historia młynka do kawy
Krótka historia młynka do kawy
Rynek przepełniony jest wszelkimi rodzajami mielonych kaw. Dostępne niemalże w każdym sklepie opakowania pełne brązowego pyłu zdobią witryny i półki. Jednak choć wybór jest tak szeroki, raz za razem zdarza się nam szukać czegoś innego, lepszego i świeższego. Poszukiwania sprawiają, że coraz częściej sięgamy po kawę w ziarnach. Wszak aromat oraz smak, jaki wydobywa się podczas rytuału parzenia, jest niebywały. Wraz z nadejściem mody na małą czarną ze świeżo zmielonych ziaren kawy, nadszedł czas na wyposażenie kuchni w solidny młynek.
Młynek do kawy - jego historia sięga roku 1400
Zanim przejdziemy do czasów współczesnych, warto na chwilę zagłębić się w historii. Pierwszy młynek do kawy skonstruowany został w około 1400 roku na terenie Turcji. Do jego stworzenia użyto mosiądzu. Było to proste, niewielkich rozmiarów urządzenie o cylindrycznym kształcie. Z biegiem czasu, kiedy jego popularność rosła zaczęto go ulepszać. Konstrukcja była coraz dokładniejsza a zdobienia coraz bardziej wystawne. Do Europy kawa przybyła dopiero w 1600 roku. Wtedy to popularność zyskiwały drewniane i metalowe moździerze do rozdrabniania ziaren. Od tamtego czasu powstało wiele projektów i konstrukcji. Lepszych czy gorszych. Prawdziwy „skok” nastąpił jednak w 1916 roku, kiedy to rozwój technologii i techniki nabierał tempa. I tak trwa do dziś.
Młynki elektryczne i ręczne - pościg za nowoczesnością
Choć wydawać by się mogło, że zarówno młynek ręczny, jak i elektryczny służą jednemu celowi, którym jest wydobycie niepowtarzalnego smaku i zapachu kawy, to trudno jest je ze sobą porównywać. Dlaczego? Ponieważ można dojść do wniosku, że choć funkcja jest taka sama, przeznaczone są dla osób o zupełnie odmiennych oczekiwaniach i potrzebach. I tak na przykład młynki elektryczne sprawdzą się doskonale w przypadku konieczności zaparzenia kawy dla większej liczby osób. Większość z nich posiada również możliwość szybkiego i łatwego ustawienia grubości zmielenia ziaren. Młynki ręczne natomiast choć wymagają więcej siły i zaangażowania wyróżniają się na tle elektrycznych wyjątkowo równomiernym mieleniem.