Darmowa dostawa od 290 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kawa z rysunkami, czyli latte art - skąd się wzięła i na czym polega

2021-08-11
Kawa z rysunkami, czyli latte art - skąd się wzięła i na czym polega

Kawa dla wielu z nas ma ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. Zachwyca nie tylko walorami smakowymi, ale również przepięknym aromatem, który zwłaszcza rano jest ogromnym wybawieniem. Jednak nie tylko to sprawia, że jest ona wyjątkowa. Istnieje bowiem sposób na to, aby jeszcze bardziej uprzyjemnić czas, w którym to kawa właśnie odgrywa pierwszoplanową rolę. Jaki? Mowa oczywiście o latte art, czyli sposobie na dekorację kawy magicznymi wręcz wzorami.

Skąd wziął się pomysł zdobienia kawy rysunkami?

Krążąca wśród baristów historia głosi, że wszystko zaczęło się w niewielkiej kawiarni w Seattle pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Niejaki David Schomer, który w niej pracował, specjalizował się w przygotowywaniu dla swoich Klientów kaw, które urozmaicał dodatkiem mlecznej pianki w dość dużej ilości. Mogłoby się wydawać, że to on właśnie wpadł na pomysł zdobienia kawy. Jednak nie. To Klienci, którzy raczyli się smakiem tego cudownego napoju, zaczęli doszukiwać się na jego powierzchni wzorów. On jednak twierdził, że jego celem nie było tworzenie artystycznych rysunków a wyłącznie podanie kawy najlepszej w smaku i zapachu. Z czasem Klienci tejże kawiarni zaczęli prosić swojego baristę o przygotowanie kawy ze specjalnym wzorem. David z wielką przyjemnością spełniał te zachcianki. Czy taka jest prawda? Trzeba byłoby zapytań Davida Schomera. Jednak z pewnością jest to jedna z najbardziej prawdopodobnych legend.

Zdobienie kawy - czym jest w ogóle latte art?

Skupiliśmy się na tym, skąd wziął się pomysł na zdobienie kawy. Nie powiedzieliśmy jednak, co to dokładnie oznacza. Szybko więc nadrabiamy ten punkt. Latte art jest to sztuka tworzenia różnego rodzaju rysunków i wzorów z mleka na powierzchni kawy. Mleko używane do tego rodzaju zabiegów musi posiadać odpowiednią konsystencję i być odpowiednio spienione gorącą parą. Znaczenie ma również temperatura oraz konsystencja samej kawy. Jak długo utrzymuje się efekt? Wszystko zależy od jakości zaparzaczy do parzenia kawy oraz, a może przede wszystkim od umiejętności baristy. Ten rodzaj latte art to free pouring. Nie jest to jednak jedyna forma zdobienia kawy. Istnieje bowiem jeszcze jeden sposób - etching, bo o nim mowa polega na wykorzystaniu specjalnych szablonów, wzorów, patyczków oraz kolorowych syropów do kawy.

Na co należy zwrócić uwagę, aby latte art przypominało małe dzieło sztuki?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, wyjątkowo ważna jest, chociażby temperatura i konsystencja zarówno mleka, jak i samej kawy. Kolejną rzeczą na, którą należy zwrócić uwagę, jest zawartość tłuszczu w mleku. Najczęściej używa się tego, które posiada 3,2% tłuszczu. Jeśli o mleku mowa, to również ważny jest wybór dzbanka. Musi on bowiem mieć wąski wlew. Dlaczego? Pozwoli to na wyjątkowo precyzyjne dozowanie mleka. Dzbanek ten powinien być dość duży z uwagi na to, że mleko zwiększy swoją objętość o około 20%. Z serii ciekawostek powiemy tyle, że podczas spieniania mleka powstają pęcherzyki powietrza, których należy pozbyć się stukając kilkukrotnie dnem dzbanka o blat.

Spraw, aby kawa nie tylko pobudzała zmysł smaku i węchu, ale również zaangażowała wzrok. Latte art jest na to doskonałym sposobem.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

coffee-mat.pl Reviews with ekomi-pl.com pixel