Darmowa dostawa od 290 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kawa i słodycze – dlaczego to połączenie jest tak idealne?

2021-10-18
Kawa i słodycze – dlaczego to połączenie jest tak idealne?

Kawa i słodycze – dlaczego to połączenie jest tak idealne?

Wielu z nas nie wyobraża sobie ulubionej kawy bez kawałka smacznego ciasta, ciastka czy czekoladki. Kawa i słodycze to doskonałe połączenie i niewątpliwie słodkie przekąski doskonale komponują się z mocnym aromatem kawy. Okazuje się, że zainteresowało to również naukowców. Efekty badań mogą być zaskoczeniem dla wielu osób, jednak będą również dobrym usprawiedliwieniem dla łasuchów. To bowiem nie brak silnej woli, tylko kofeina sprawia, że mamy ochotę na słodkie dodatki do kawy. Tłumaczymy, dlaczego chętnie sięgamy po słodycze do kawy.

Kawa i słodycze? Zbadano tą zależność!

Dla wielu z nas kawa i coś słodkiego to połączenie idealne, bo smak słodki i gorzki doskonale się dopełniają. Po słodkie dodatki do kawy sięgamy, jak się okazuje, nie bez przyczyny. Słodycze do kawy wybieramy nie tylko z przyzwyczajenia czy tradycji, ale również z innych powodów. Chęć na słodycze do kawy nie pojawia się przypadkowo – wręcz przeciwnie. Kofeina wzmaga apetyt na słodycze, a dodatkowo jednocześnie zmienia nasze odczucia smakowe dotyczące intensywności słodkiego smaku. Oznacza to, że słodycze spożywane wraz z kawą wydają nam się mniej słodkie niż te same słodycze, które spożywamy samodzielnie, bez kawy. Kofeina osłabia bowiem chwilowo kubki smakowe, przez co nasza zdolność rozpoznawania słodkiego smaku i szacowania jego intensywności zostaje krótkotrwale zaburzona. Sprawiać może to, że nie tylko mamy większą chęć na słodycze, ale również spożywamy ich wraz z kawą więcej i mogą być one słodsze niż zazwyczaj nam odpowiadające.

Słodkie dodatki do kawy – jak działa takie połączenie?

Okazuje się, że słodycze do kawy to nie tylko rozpieszczanie zmysłów, ale również konkretne działanie na nasz organizm. Kawa i słodycze spożywane równocześnie wykazują silniejsze działanie, co wiele osób bardzo docenia. Skąd taki efekt? Kofeina stymuluje nasz mózg, pobudza nas do działania i „stawia nas na nogi”, redukując senność i zmęczenie. Glukoza, dostarczana do organizmu poprzez słodkie dodatki do kawy, wzmacnia działanie pobudzające kofeiny. Potwierdzone zostało to przez naukowców z Hiszpanii. Połączenie glukozy i kofeiny sprawia, że szybciej myślimy i działamy, nasza koncentracja jest większa, ponadto szybciej przyswajamy informacje.

Słodycze do kawy – po co najchętniej sięgamy?

Jeśli chodzi o słodycze do kawy, chętnie sięgamy po domowe ciasta, ciastka, czekolady lub czekoladki, a także różnego rodzaju wafelki. Szczególnym uznaniem cieszą się dodatki z czekoladą, bo kakao doskonale dopełnia smak kawy. Również kremy na bazie bitej śmietany chętnie wybierane są do kawy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to duża pułapka. Niewątpliwie osoby, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała powinny być szczególnie wyczulone na słodkie dodatki do kawy. Kawa i słodycze to co prawda połączenie idealne, jednak może istotnie wpłynąć na dzienny czy tygodniowy bilans kaloryczny, a to znów może sprzyjać tyciu. Sporadycznie można oczywiście zapewnić sobie ucztę dla kubków smakowych, jednak cudowne doznania smakowe na co dzień, lepiej zapewnić sobie doskonałym aromatem kawy bez zbędnych dodatków. Jeśli jednak ciężko jest Ci zrezygnować z ulubionych słodkich przekąsek do kawy, postaw na odrobinę więcej ruchu na co dzień, by wyrównać bilans kaloryczny.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

coffee-mat.pl Reviews with ekomi-pl.com pixel