Darmowa dostawa od 290 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak się przygotować na nadejście upałów? Kawa na lodzie to najlepsza metoda na orzeźwienie

2021-06-30
Jak się przygotować na nadejście upałów? Kawa na lodzie to najlepsza metoda na orzeźwienie

Nie możemy powiedzieć, że lato za pasem, bo w zasadzie upały dopadły nas, zanim udało nam się do Ciebie napisać, ale nic straconego. Wszak lato dopiero się zaczyna. Dlatego, czym prędzej chcemy podać Ci niezawodny sposób na odświeżenie. Wiemy, że metod jest kilka, np. nie ma chyba osoby, która powiedziałaby, że schłodzony, soczysty arbuz nie jest doskonałym sposobem na odświeżenie. Jednak nasz jest zdecydowanie smaczniejszy, skuteczniejszy i po prostu lepszy. Jaki to sposób? Ice coffee! Prosty sposób, ale uwierz nam, jaki skuteczny.

Frappe, czyli pierwsza wersja mrożonej kawy

Czy wiedziałeś, że kawa mrożona odkryta została zupełnym przypadkiem? Wszystko za sprawą jednego z pracowników Nestlé - szwajcarskiego przedsiębiorstwa spożywczego założonego przez niemieckiego farmaceutę. Brzmi ciekawie, prawda? Jednak my nie o tym teraz. Jeden z pracowników wyżej wspomnianego przedsiębiorstwa wsypał kawę do zimnej wody i przelewał ją do dwóch szklanek, aż do momentu powstania piany. Zdarzyło się tak tylko dlatego, że nie miał dostępu do gorącej wody. I tak o to przypadkiem wynaleziono jeden z najlepszych sposobów na orzeźwienie. Jak mówi przysłowie "potrzeba matką wynalazków". Zanim jednak przejdziemy dalej, to zdradzimy Ci, że do przygotowania Frappe potrzebujesz kawy rozpuszczalnej, lodu oraz mleka. Przyda się jeszcze blender, żeby wszystko zmiksować na gładką masę, którą zalejesz mlekiem. Dorzucasz lód i gotowe.

Cold Brew - czyli kawa "parzona" na zimno

Cold Brew jest z kolei napojem wytwarzanym poprzez moczenie zmielonych ziaren kawy w zimnej wodzie (maceracja). Jak długo trwać ma ten zabieg? Od 24 do 72 godzin. Proces ten sprawia, że uzyskujesz pozbawiony goryczy napój, przy jednoczesnym dużym stężeniu kofeiny. Idealny do podania z lodem w upalne dni.

Kawa na lodzie - czym różni się od wcześniej wymienionych wersji?

Kawa na lodzie, czyli ice coffee znacząco różni się od tych wyżej wymienionych wersji. Dlaczego? Ponieważ w tym przypadku wykorzystuje się gorącą wodę. Kawa bowiem zaparzana jest wprost na kostki lodu, które - co ważne - stanowią część wody przeznaczonej do zaparzenia danej ilości kawy. Płyn jest klarowny a odrobinę gęstsza konsystencja przypomina likier.

Jak przygotować kawę na lodzie?

Należy pamiętać, że kluczem do uzyskania odpowiedniego smaku kawy ice coffee jest bezpośrednie zaparzanie jej na lód. Skutkuje to błyskawicznym schłodzeniem świeżo zaparzonego naparu. Żeby jednak tak się stało, musi być spełniony jeszcze jeden warunek. Mianowicie zachowanie odpowiednich proporcji wody i lodu. Ogólna zasada jest taka, że lodu powinno być odrobinę mniej wody.

Jak widzisz, sprawa jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Przygotowanie ice coffee nie jest wcale trudniejsze od zaparzenia kawy tradycyjnie, tak jak robisz to na co dzień. Kwestia wymierzenia proporcji i gotowe. Dlatego, gdy za oknem świecie słońce i dokucza Ci skwar, sprawdź naszą metodę na orzeźwienie. Przy okazji z pewnością zyskasz mnóstwo dodatkowej energii, która pobudzi Cię do działania. Tylko pamiętaj, żeby zawczasu zaopatrzyć się w lód.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
coffee-mat.pl Reviews with ekomi-pl.com pixel