Darmowa dostawa od 290 zł
Darmowa dostawa od 290,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Historia picia kawy – czyli jak to wszystko się zaczęło?

2022-01-05
Historia picia kawy – czyli jak to wszystko się zaczęło?

Zapewne wielu z Was podczas picia kawy niejednokrotnie zastanawiało się, kto odkrył kawę oraz jak wygląda historia kawy w Polsce i na świecie. Jeśli chodzi o historię odkrycia kawy, pierwsze mity na ten temat datuje się na już na IX wiek i przekazywane są one z pokolenia na pokolenie aż do dziś. Kawa bez wątpienia przeszła bardzo długą drogę, a sama historia picia kawy jest niezwykle ciekawa.

Kto odkrył kawę?

Zastanawiasz się, kto odkrył kawę jako pierwszy? Legend oraz mitów na temat historii kawy i jej odkrycia jest wiele. Najsłynniejsza z legend opowiada o Kaldim, etiopskim pasterzu, który najprawdopodobniej w IX wieku obserwował swoje kozy, które znajdowały się na zielonych pastwiskach i pewnego dnia zauważył, że zwierzęta, które zazwyczaj były ospałe i powolne, stały się nagle wyjątkowo pobudzone. Postanowił więc udać się do miejsca, w którym wypasały się zwierzęta i zobaczył, że kozy zjadają czerwone jagody z nieznanego mu dotąd drzewa (jak się później okazało – z kawowca). Postanowił więc również spróbować owych owoców, po czym od razu poczuł się znacznie lepiej.
Część jagód kawowca postanowił zabrać do znajdującego się nieopodal klasztoru, gdzie mnich Chadely rozgniótł je, natomiast pestki, czyli ziarno kawy, zalał wrzątkiem. Tak zaczęła się historia kawy, która stała się niezwykle popularnym i cenionym przez wielu napojem. Następnie mnich przekazał tajemnicę pozostałym mieszkańcom klasztoru, aby ci opowiadali ją kolejnym pokoleniom. Bez względu na to, czy przytoczona historia picia kawy jest prawdziwa, jedno jest pewne – ojczyzną kawy jest Etiopia.

Historia kawy na świecie i w Europie

Wiemy już, kto odkrył kawę. Jak zatem wyglądała historia picia kawy na świecie? Krzewy kawowca rosły na terenie Etiopii już w VI wieku, natomiast w IX wieku kawa stała się tam bardzo popularnym napojem. W niedługim czasie została ona rozpowszechniona przez arabskich handlarzy we wszystkich miejscach, do których docierał Islam. Jeśli chodzi o dalszą historię kawy, wkrótce odkryto, że po wrzuceniu jej ziaren do ognia poprawiają się jej właściwości, a napój smakuje wówczas znacznie lepiej.
Historia kawy w Europie sięga XVII wieku, kiedy to w 1615 roku weneccy kupcy przywieźli pierwsze worki z kawą do zachodniej części kontynentu. Chociaż początkowo budziła ona wiele kontrowersji, ponieważ uważana była za „napój szkodliwy”, to wkrótce jednak wiele osób zaczęło doceniać jej właściwości pobudzające oraz niesamowity smak. Z czasem w Europie zaczęto otwierać coraz więcej kawiarni, ponadto w wielu miastach kawa oferowana była nawet zamiast herbaty, która była dotychczas niezwykle popularnym napojem. Wraz z ogromnym zainteresowaniem piciem kawy, znaczenia zaczęła nabierać również uprawa krzewów kawowca. Obecnie kawa dostępna jest w wielu rodzajach - najpopularniejsze to kawa ziarnista oraz kawa mielona, a jej wielbicieli zarówno w Polsce, jak i na świecie nie brakuje.

Historia picia kawy w Polsce

Jeśli chodzi o nasz kraj, historia kawy sięga końca XVII wieku. Sławę zyskała m.in. dzięki zwycięskiej bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Wówczas po zniszczeniu tureckiej armii wojska polskie zajęły obóz wroga, przejmując jego zapasy, wśród których znajdowały się ziarna kawy. Początkowo jednak kawa uważana była za napój szkodliwy, do tego niesmaczny, jednak warto wspomnieć, że smakoszami kawy byli między innymi Jan Sobieski oraz Bohdan Chmielnicki. W XVIII wieku natomiast napój ten zaczął stawać się coraz powszechniejszy. Pierwsze kawiarnie w Polsce powstały na Pomorzu, a dokładniej w Gdańsku.
Ciekawostką jest, że dopiero pod koniec XVIII wieku zaczęto dodawać pierwsze dodatki do kawy, by polepszyć jej smak. Historia picia kawy w Polsce mówi, że z czasem napój traktowany był jako lek na różnego rodzaju dolegliwości oraz na schorzenia żołądkowe. Tym samym zaczął znikać wcześniejszy mit mówiący o szkodliwości kawy dla zdrowia. Późniejsze picie kawy stało się już niemal codziennością i ogarnęło praktycznie cały kraj. Do 1890 roku na terenie Warszawy otwartych zostało ponad 100 kawiarni, gdzie stopniowo zaczęło koncentrować się życie towarzyskie oraz kulturalne. Warto zapamiętać historię picia kawy, ponieważ jest ona niezwykle ciekawa.

Obecnie kawa zaliczana jest do jednego z najlepiej sprzedających się produktów zarówno w Polce, jak i na świecie.

coffee-mat.pl Reviews with ekomi-pl.com pixel