Espresso – serce doskonałej kawy. Jak wydobyć z niego moc i aromat?
Czy wiesz, że nazwa „espresso” pochodzi od włoskiego słowa „espressivo”, które tłumaczy się jako „wyrazisty”? To nie przypadek – taka kawa jest skoncentrowana i esencjonalna jak żadna inna. Dlatego mówi się, że jej samodzielne przygotowanie nie jest takie proste. Nie oznacza to jednak, że jest niemożliwe – sprawdź nasze wskazówki, dzięki którym dowiesz się jak przygotować i pić espresso.
Jak zrobić espresso w domu?
Zanim zabierzesz się za robienie kawy espresso w domu, powinieneś wybrać odpowiednie ziarna. To od nich w dużej mierze zależy, jaki smak i aromat będzie miała „mała czarna”. Jeśli uwielbiasz kawy o wyrazistym smaku z gęstą, długo utrzymującą się pianką postaw na mieszankę arabiki i robusty. Z kolei, jeśli pragniesz delektować się kawą o intensywnym aromacie, bez wyczuwalnych nut goryczki postaw na arabikę.
W poszukiwaniu idealnej kawy do espresso możesz zapoznać się z asortymentem włoskiej marki Bazzara. Znajdziesz w nim kawy, które zostały stworzone z ziaren wyselekcjonowanych przez samych braci Bazzara (czyli szefów marki). Kawa z nich zaparzona ma niepowtarzalny aromat, a w zależności od wybranej wersji wyczuwalne są w niej nuty kandyzowanych owoców, karmelu, czy orzechów. Tak bogaty wybór sprawia, że bez problemu znajdziesz kawę, z której przygotujesz nie tylko esencjonalne klasyczne espresso, ale i kawy mleczne.
Wybór odpowiedniej kawy to nie wszystko. Nie mniej ważna jest woda. Po pierwsze powinna być świeża – jeśli znajduje się w ekspresie dłużej niż 2 dni, lepiej ją wymień, ponieważ ciężko będzie przygotować z niej dobrą „małą czarną”. Unikaj również wody przegotowanej. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się dobrym wyborem, to ma zasadniczą wadę – straciła odpowiedni smak. Do zrobienia dobrej kawy nie należy używać również wody źródlanej, czy mineralnej. W takim razie, co zrobić skoro zostało już niewiele do wyboru? Odpowiedź jest prosta – użyj wody z kranu, ale po przepuszczeniu jej przez filtr (w sprzedaży dostępne są specjalne dzbanki filtrujące wodę).
Oprócz wysokiej jakości ziaren i odpowiedniej wody potrzebujesz jeszcze czegoś, w czym zaparzysz kawę. Może być to ekspres automatyczny, ale równie popularne są kawiarki. Jeśli przejdziesz się po włoskim targu (gdzie nie brakuje kawoszy), przekonasz się, że jest to niezwykle powszechny sposób przygotowywania kawy.
W naszej ofercie znajdziesz kawiarki Bialetti, dzięki którym w prosty sposób przygotujesz perfekcyjną kawę espresso, taką jak w dobrej kawiarni. Kawiarki wykonane są z wysokogatunkowej stali dostępnej w różnych kolorach (np. niebieskim, miedzianym). Dzięki temu służą nie tylko do parzenia aromatycznej kawy, ale są także elementem wystroju wnętrza (pasują zarówno do kuchni urządzonej w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu).
Jeśli do zaparzania ulubionej „małej czarnej” wybierzesz kawiarkę, pamiętaj o kilku kwestiach. Po pierwsze wlej do dolnej części gorącą wodę, co zapewni optymalny czas parzenia. Następnie wsyp do górnej części kawę – najlepiej, jeśli wcześniej zmielisz ją samodzielnie. W przypadku, gdy kupiłeś większą kawiarkę, lepsza będzie kawa grubo mielona. Kolejny krok to umieszczenie kawiarki na kuchence (pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić, czy dany model nadaje się na indukcję). Gdy z wylotu przestanie sączyć się kawa, zdejmij kawiarkę z kuchenki. Twoja kawa jest już gotowa!
Jak pić espresso?
Zauważyłeś, że w dobrej kawiarni do espresso podawana jest szklanka wody? To dobra praktyka, ale być może zastanawiasz się, co ma na celu? Zadaniem wody jest oczyszczenie kubków smakowych. A to wszystko po to, żebyś mógł w pełni cieszyć się smakiem „małej czarnej”.
Pozostaje jeszcze pytanie o, to kiedy sięgnąć po szklankę wody? Przed czy po wypiciu kawy? Najlepiej przed skoro ma przygotować Twoje kubki smakowe na wyjątkowe doznania związane z piciem esencjonalnej kawy.
Jakie są rodzaje espresso?
Wydawać by się mogło, że kawa espresso jest tylko jedna. Nic bardziej mylnego! Jeśli przyjrzysz się ofercie kawiarni, zobaczysz, że istnieje wiele rodzajów tej niepowtarzalnej kawy.
Jeśli szukasz porządnego „zastrzyku energii” o poranku, na nogi postawi Cię espresso doppio, czyli z podwójnej porcji kawy. Z kolei, gdy masz ochotę na coś delikatniejszego, lepsze będzie espresso macchiato z dodatkiem mleka. Nie obawiaj się jednak, że takie połączenie sprawi, że smak kawy zaniknie – mleko nie zdominuje jej smaku, a jedynie go przełamie.
Espresso to klasyka gatunku, a jego smakiem i aromatem delektują się kawosze z różnych zakątków świata. Jeśli chcesz je przygotować w zaciszu swojego domu, potrzebujesz wysokiej jakości ziaren kawy, odpowiedniej wody, a także ekspresu lub kawiarki. Jeśli masz już to wszystko i znasz podstawowe zasady parzenia, będziesz mógł cieszyć się smakiem i aromatem esencjonalnej „małej czarnej”, jak z dobrej kawiarni!