Darmowa dostawa od 290 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Barista - kto to taki i jaką odgrywa rolę w kawiarni?

2021-09-01
Barista - kto to taki i jaką odgrywa rolę w kawiarni?

Kim jest barista? Jest to osoba, która zawodowo zajmuje się parzeniem kawy. Posiada ona ogromną wiedzę w zakresie rodzajów kawy, sposobów jej przyrządzania oraz przystrajania. Jednak nie tylko to należy do jej obowiązków. Barista powinien również edukować swoich Klientów. Co oznacza, że można traktować jego pracę jako pewnego rodzaju pasję, którą zaraża swoich Klientów.

Jakie trzeba spełniać warunki, aby zostać baristą

Jeśli zastanawiasz się, czy istnieją jakieś konkretne warunki, które należy spełnić, aby zostać baristą, to możemy Cię uspokoić. Oprócz pasji i miłości do kawy tak naprawdę niczego więcej nie potrzebujesz. Być może przydałyby się, chociaż jakieś drobne, zdolności manualne. Wszak barista nie tylko powinien parzyć wyśmienitą kawę, ale jednocześnie umieć ją przystroić w taki sposób, aby wzbudziła podziw i zdumienie.
Poza tym jednak niczego specjalnego od baristów się nie wymaga. Chcąc zdobyć umiejętności baristy, wystarczy, że zapiszesz się na jedno z dostępnych na rynku szkoleń. Pamiętaj, że możesz zdecydować się na kurs, nie tylko w sytuacji, gdy chcesz pracować w tym zawodzie. Równie dobrze możesz zrobić go dla siebie. Tak po prostu, aby w domu zachwycić podaną kawą rodzinę lub przyjaciół.

Jaką rolę odgrywa barista kawiarni i jakie są jego obowiązki?

Kurs baristy składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza część dotyczy przede wszystkim historii kawy, jej rodzajów, metod uprawy, zbierania, obróbki, magazynowania oraz przewożenia. Część druga, czyli praktyczna uczy przyrządzania wyśmienitej kawy, bo choć wydawać by się mogło, że wystarczy wsypać kawę do szklanki, zalać wodą i gotowe. To tak naprawdę, w ten sposób to nie działa. Parzenie kawy jest sztuką, którą dobry barista zobowiązany jest pojąć i przekazywać dalej. Mając to wszystko na uwadze, głównym zadaniem baristy jest oczywiście przygotowywanie kawy według określonych zasad oraz podawanie jej Klientom.

Do zadań baristy należy również sprawdzanie stanu oraz czystości ekspresu do kawy, oraz innych urządzeń, z których korzysta. Ponadto powinien on pilnować zapasów produktów i kontrolować sposób przechowywania kawy. Zdarza się również, że odpowiedzialny jest za zaopatrzenie.

Parzenie kawy - na co uwagę powinien zwrócić barista?

Parzenie kawy to sztuka. Jak już wspomnieliśmy potrzeba do tego czegoś więcej niż kubek, kawa i woda. Chcąc uzyskać kawę idealną - taką, która będzie prezentować szeroki wachlarz smaku i aromatu, musi on zwrócić uwagę na wiele czynników. Jakich? Przede wszystkim:

  • użyć odpowiedniej mieszanki kawy, w odpowiednich proporcjach;
  • dobrać stopień zmielenia ziaren;
  • pilnować czasu parzenia kawy;
  • pilnować zarówno temperatury, jak i ciśnienia wody w ekspresie;
  • odpowiednio ubić śmietankę.

Jak widzisz do tego, aby zostać profesjonalnym baristą nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji. Podstawą jest miłość do kawy, pasja oraz chęć rozwijania się. Jeśli więc uwielbiasz zapach kawy o poranku, masz duszę artysty i marzy Ci się poranne latte art bez wychodzenia z domu, to przed Tobą wiele kursów i szkoleń do wyboru.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

coffee-mat.pl Reviews with ekomi-pl.com pixel